A csapatépítés talán az egyik legkeresettebb szolgáltatás a hazai tréningpiacon. Sokan foglalkoznak vele, sokféle megközelítésben. Mi elkülönítjük a csapatépítést és az együttműködés-fejlesztést. Míg előbbi – a Manmore definíciója szerint – elsődlegesen egymás jobb megismerésére, a jó hangulatra, a „munkából történő kiszakadásra”, a közös élményeken keresztüli összekovácsolódásra koncentrál, addig az együttműködés-fejlesztés a csapatmunka minőségének javítását célozza.
Átfogó felmérést végzünk a csapatban, amelyet Helyzetképben rögzítünk. A Helyzetkép megmutatja a jelenlegi működés erősségeit, hiányosságait, a hiányosságok feltételezett és valós okait, illetve tartalmazza az érintettek csoportmunkával kapcsolatos igényeit, elvárásait. A Helyzetképet visszajelezzük a vezetésnek, és javaslatokat teszünk a fejlesztés irányára.
Működésfejlesztő workshop keretében azonosítjuk a tagok erősségeit, megoldásokat, akciókat dolgozunk ki a jövőbeni működésre vonatkozóan. A helyzettől függően több irány lehetséges, pl.
Klasszikus csapatépítés keretében elsősorban játékos gyakorlatokkal, az együttműködés-fejlesztő programok során a csapat(munka) erősségeinek és fejlesztendőinek tudatosításával, a csoportszerepek tisztázásával, saját esetek feldolgozásával, egymásnak adott visszajelzésekkel stb. segítjük egymás megismerését, a különbözőségek értékként való elismerését, a csapat energetizálását.
Csoportos készségfejlesztő tréning keretében az együttműködési készségek fejlesztése a cél, pl. kommunikáció, információ-megosztás, konfliktuskezelés, problémamegoldás.
Gördülékeny együtt-működés, konfliktusok csökkenése, illetve hatékony kezelése, pozitiv munkalégkör. Dinamikus, gyors problémamegoldás, egymás és a különböző megoldások figyelembevételére való hajlandóság növekedése, csökkenő munkakapcsolati stressz.
Tisztázódnak a belső erősségek, szerepek, feladat-, hatás- és döntési jogkörök, elvárások; vannak közös célok, amik egy irányba terelik az energiákat.
Felgyorsul az új emberek / vezető beilleszkedése, javul a közös teljesítmény. Jó a munkakapcsolat a vezető(k) és a csapattagok között. Egy enervált csapat új lendületet nyer, erősödik a mi-érzés.
A környezet is érzékeli a változást, ami megmutatkozhat az ügyfél-elégedettség javulásában, illetve a társosztályoktól kapott elismerés növekedésében.